6/2008 - obecně závazná vyhláška
o zabezpečení místních záležitosti veřejného pořádku, o udržování čistoty veřejných prostranství a ochraně veřejné zeleně
Zastupitelstvo Města Znojma se na svém zasedání dne 30.9.2008 usnesením č. 68/2008 usneslo vydat v souladu s ustanovením § 10 písm. a) a c) a § 84 odst. 2) písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, tuto obecně závaznou vyhlášku:
Článek 1
Úvodní ustanovení
1. Tato vyhláška upravuje povinnosti fyzických a právnických osob k zabezpečení místních záležitosti veřejného pořádku a k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství a ochraně veřejné zeleně na území města Znojma.
2. Zákazy stanovené v této vyhlášce se přiměřeně nevztahují na Policii ČR, Armádu ČR, Městskou policii Znojmo, Hasičský záchranný sbor a zdravotnickou záchrannou službu, pokud je to nezbytně nutné pro výkon jejich činnosti.
Článek 2
Základní pojmy
1. Veřejné prostranství je definováno v § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.1)
2. Veřejnou zelení se rozumí veřejně přístupná zeleň, neohraničená překážkami, zejména parky a sady, trávníky, záhony, okrasné zahrady, sídlištní zeleň, zeleň na náměstích či ulicích včetně zeleně v přenosných nádobách, jakož i jednotlivě rostoucí stromy, keře nebo květiny, stromořadí a jiné na veřejných prostranstvích rostoucí dřeviny, rostliny a květiny, včetně technických prvků (např. lavičky, hřiště, sochy apod.) zde se nacházejících.
3. Čistotou se obecně rozumí stav, kdy je povrch veřejného prostranství zbaven smetků, odpadků a ostatních nečistot tak, aby byl zajištěn pořádek a dobrý vzhled veřejného prostranství.
Článek 3
Znečišťování veřejného prostranství
1. Za znečišťování veřejného prostranství se považuje každá činnost, která narušuje čistotu, pořádek a dobrý vzhled veřejného prostranství.
2. Znečišťováním veřejného prostranství je zejména:
a. odhazování nedopalků cigaret, žvýkaček a ponechávání a odhazování jiných věcí mimo místa k tomu určená,
b. znečišťování veřejného prostranství splaškovými vodami nebo jinými znečišťujícími tekutinami, včetně znečišťování umýváním vozidel a jiných předmětů čistícími prostředky ohrožujícími jakost nebo zdravotní nezávadnost povrchových vod nebo podzemních vod 2),
c. vyklepávání koberců, rohoží a jiných znečištěných textilií mimo místa k tomu určená,
d. zametání uličních smetků a vylévání jakýchkoliv tekutin včetně cementových, vápenných a podobných směsí do uličních vpustí,
e. přeplňování nádob na odpad a jeho svévolné vysypávání nebo převracení nádob na odpad, odkládání odpadu i vytříděného mimo sběrné nádoby a sběrná střediska v rozporu s obecně závaznou vyhláškou města, 3)
f. odhazování krmiva a potravin, pokud může vést k nežádoucímu šíření volně žijících a zdivočelých zvířat (např. divokých holubů, myší a potkanů) s výjimkou krmení drobného ptactva v krmítkách,
g. vylepování, přidělávání a rozptylování plakátů, letáků, reklam a jiných oznámení a tiskovin mimo místa k tomu určená,
h. znečišťování zdí, plotů, viditelných ploch budov a staveb, chodníků a pozemních komunikací blátem, nápisy a malbami, přičemž za znečištění se nepovažuje pracovní označení právě zaměřeného podzemního vedení, vodorovné dopravní značení, povolená reklama a akce předem ohlášené a povolené vlastníkem veřejného prostranství,
i. znečišťování způsobené hospodářskými, domácími a ostatními zvířaty (exkrementy a jiné znečištění),
j. znečišťování sváteční a příležitostné výzdoby města, informačních a reklamních prostředků, laviček, dopravních značek, stožárů, svítidel veřejného osvětlení a ostatních předmětů nacházejících se na veřejném prostranství.
Článek 4
Povinnosti k zajištění udržování čistoty veřejných prostranství
1. Vlastníci, správci nebo uživatelé nemovitostí jsou povinni udržovat tyto nemovitosti v řádném stavu tak, aby nedošlo ke znečištění veřejných prostranství a narušení dobrého vzhledu města.
2. Za znečištění veřejného prostranství způsobené hospodářskými, domácími a ostatními zvířaty odpovídá osoba, která zvíře doprovází, vlastník nebo držitel zvířete. Povinností této osoby je způsobené znečištění neprodleně odpovídajícím způsobem na svůj náklad odstranit.
3. Vlastník, držitel nebo osoba doprovázející zvíře jsou povinni zabránit volnému pohybu hospodářských, domácích a ostatních zvířat na veřejném prostranství.
4. Nelze-li původce znečištění ihned zjistit, je povinen znečištění neprodleně odstranit vlastník veřejného prostranství a pokud bylo povoleno 4) nebo smluveno zvláštní užívání tohoto prostranství, jeho uživatel, a to na náklady následně zjištěného původce.
5. Povinná osoba může zajištěním čistoty veřejného prostranství pověřit jinou osobu, avšak nezbavuje se tím odpovědnosti za zajištění čistoty tohoto prostranství.
6. K čištění veřejného prostranství mohou být použity pouze látky šetrné k životnímu prostředí. Nesmí docházet k zanášení mříží kanalizačních vpustí, rozmetání smetků do vozovek, na okolní pozemky nebo do sklepních oken. Smetky se ukládají do sběrných nádob na komunální odpad.
7. Provozovatel či pořadatel společenské, kulturní, sportovní, obchodní a jiné akce pořádané na veřejném prostranství je povinen opatřit veřejné prostranství po dobu konání akce odpadkovými koši v dostatečném počtu a dostatečné kapacitě a dbát o jejich včasné vyprazdňování. Dále je povinen provést ihned po skončení akce úklid prostranství a jeho okolí.
Článek 5
Ochrana veřejné zeleně
1. Každý je povinen chránit veřejnou zeleň a jednat tak, aby nezpůsobil znečištění, poškození nebo ničení veřejné zeleně.
2. Veřejnou zeleň může každý užívat způsobem přiměřeným jejímu účelu, především ke krátkodobé rekreaci a odpočinku. Při užívání je každý povinen zachovávat pořádek a čistotu a řídit se pokyny stanovenými ve vnitřním řádu veřejné zeleně, je-li takový řád vlastníkem pozemku s veřejnou zelení vydán.
3. Jakékoliv znečišťování, poškozování a ničení veřejné zeleně je zakázáno. Kdo znečistí, poškodí nebo zničí veřejnou zeleň, je povinen uvést ji do řádného stavu.
4. Ve veřejné zeleni je zejména zakázáno:
a. používat motorová vozidla a přípojná vozidla, s výjimkou vozíků zdravotně postižených, vjíždět s nimi a parkovat, odstavovat různé předměty a mechanismy (např. přívěsné vozíky za osobní automobily),
b. vstupovat na trávníky označené zákazovou značkou
c. stanovat a nocovat,
d. vstupovat na plochy květinových záhonů, lámat větve nebo jinak poškozovat stromy a keře, trhat květiny a plody okrasných dřevin, upevňovat jakékoliv předměty ke stromům a keřům,
e. vstupovat se psy a jinými zvířaty na dětská hřiště, pískoviště a další plochy označené zákazovou značkou nebo umožnit vstupovat na ně volně pobíhajícím zvířatům,
f. poškozovat a znečišťovat porosty, zařízení a vybavení,
g. rozdělávat a udržovat otevřené ohně, odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
h. užívat veřejnou zeleň mimo čas k tomu určený, pokud je takovéto určení stanoveno.
5. V době konání krátkodobých společenských, kulturních, sportovních a jiných akcí obdobného charakteru mohou být se souhlasem vlastníka pozemku s veřejnou zelení vykonávány ve veřejné zeleni činnosti uvedené v odstavci (4) písm. a) a písm. b) tohoto článku. Po skončení akce vlastník pozemku s veřejnou zelení neprodleně zajistí uvedení veřejné zeleně do řádného stavu.
6. Vlastníci nebo uživatelé veřejné zeleně jsou povinni udržovat a pečovat o veřejnou zeleň v souladu s estetickými zásadami, včetně provedení nezbytných sezónních sečí.
7. Kácení a ochrana dřevin se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy. 5)
Článek 6
Sankce
Porušení povinností stanovených touto vyhláškou bude posuzováno dle obecně závazných právních předpisů. 6)
Článek 7
Závěrečná ustanovení
1. Zrušuje se vyhláška Města Znojma č. 2/2001 o udržování čistoty veřejného prostranství ve městě Znojmě.
2. Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1.11.2008.
............................. ................................
Jan Blažíček Ing. Petr Nezveda
místostarosta starosta
1) Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.
2) Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon).
3)Obecně závazná vyhláška Města Znojma č. 3/2007 o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání, a odstraňování komunálních odpadů a nakládání se stavebním odpadem na území města Znojma, ve znění pozdějších předpisů.
4)Obecně závazná vyhláška Města Znojma č. 12/2003 o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
5)Například zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.
6)Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
12.03.2024