Činnost MP Znojmo


Forenzní značení jízdních kol

Jízdní kolo je na několika místech označeno roztokem, který obsahuje mikroskopické tečky s jedinečným kódem (syntetická DNA). Ty jsou pouhým okem prakticky neviditelné, jejich vyhledání je možné s použitím UV světla. Vlastní kód na mikrotečce se pak přečte za pomoci zvětšovacího zařízení. Takto označené jízdní kolo je zaregistrováno v mezinárodní databázi výrobce forenzního značení. Tyto prvky mohou odradit pachatele od krádeže a pomáhají při pátrání po odcizeném jízdním kole. Avšak je potřeba myslet i na další prvky zabezpečení jízdního kola, jako je používání kvalitních zámků, které zajistí více částí kola, zaparkování kola v dosahu kamerového systému apod. Tato společná opatření pak zajistí výraznou prevenci krádeže kola.

Forenzní značení a nutná administrativa trvá 20 minut, proto je třeba si konkrétní termín značení dopředu rezervovat na telefonním čísle: 515 22 55 55 či osobně na služebně Městské policie Znojmo se sídlem na ulici Jana Palacha 2. Forenzní značení je určené pro osoby starší 15 let a je samozřejmě zdarma.
   
Bez této registrace nebudeme zájemce přijímat. Děkujeme za pochopení.
 
Aktuální termíny forenzního značení jsou:
  • Termín forenzního značení - 29. 06. 2024
 
Co si vzít s sebou: 
  • čisté jízdní kolo, 
  • doklad totožnosti vlastníka jízdního kola, 
  • doklad o nabytí vlastnictví (jestliže tento doklad nemáte k dispozici, vyplníte a podepíšete čestné prohlášení na místě).


01.02.2024